آموزشی

هنر بافتنی

Posted On مهر ۳, ۱۳۹۵ at ۱۲:۱۶ ب.ظ by / No Comments

هنر بافتنی از دیرباز مورد توجه انسان بوده و همانطور که میدانیم در گذشته نیاز های ابتدایی انسان های اولیه تاحدود زیادی توسط ابتدایی ترین ابزارهای دست ساز بشری و به دست آمده از مواد خام موجود در طبیعت برطرف می شده است . اما رفته رفته باگذشت زمان انسان توانست ابزارهایی پیچیده تری را نسبت به نمونه های اولیه جهت سهولت در انجام کارها اختراع کند .

یکی از مهمترین این نیاز ها نیاز به پوشاک بود.
انسان اولیه ، ابتدا با شاخ و برگ درختان نیاز حداقلی خود را به لباس و پوشاک تامین میکرد . اما با گذشت زمان و دست یافتن به ابزارها و قابلیت گیاهان مختلف و نیز با بهره گیری از نیروی فکر و قدرت خلاقیه خویش ، راهکار بهتری برای این تامین پوشش خود پیدا کند.
یک نمونه از کاربردی ترین این راهکارها ، هنر بافتنیست . هنری که به گواه باستان شناسان ، ریشه های ابتدایی اش را می توان تا شهری از کشور سوریه کنونی دنبال نمود. اما باتوجه به اینکه این فن طی سالیان دراز، از نسلی به نسلی دیگر و از مادران به دختران شان آموزش داده شده است ، بگونه ای که امروزه از شرق تا غرب به جرات میتوان گفت کمتر دختری را میتوان یافت که این فن را از مادر خود فرانگرفته باشد ، بعید به نظر میرسد بتوان سر آغازی برای این رشته ی تو در تو در میان قرون و اعصار یافت .
امروزه این هنر به واسطه وجود ماشین های بافت که در عرض چند دقیقه سخت ترین الگو ها را پیاده سازی و تولید مینمایند ، شکل و قالبی کاملا صنعتی به خود گرفته است . هنری که به سبب زیبایی چشم نواز خود و بهره مندی از تجربیات و ذوق و هنر سرانگشتان مادران طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.
علیرغم گذشت سالیان دراز ، هنر بافتنی با همان شکل و قالب ابتدایی اش به عنوان وسیله ای جهت تامین مهترین نیاز بشر به پوشاک ، به یکی از محبوب ترین تفریحات و سرگرمی های بانوان بدل شده است .
بدیهیست آنچه با ظرافت دست و سلیقه و مهمتر از همه عشق انجام می پذیرد ، به مراتب از لحاظ کیفی و زیبایی از نمونه های صنعتی اش برتر و مقبول تر است.
از اینرو گروه آکرو مارکت سعی دارد تا با شناسایی و معرفی نمونه های مختلف بافتنی مربوط به برخی از کشورهای همجوار ، احیاگر شور و علاقه ای باشد که کماکان در نهاد مادران و دختران سرزمین مان باقی مانده است.
باتوجه به اینکه طرح ها و مدل ها از ریزه کاری های خاصی برخوردارند ، امکان آموزش برای گروه آکرومارکت میسر نمیباشد. از اینرو در برخی مدل های شناسایی شده ، از مراحل انجام کار عکس برداری شده و عینا توسط آکرومارکت منتشر می شود. هدف این مجموعه صرفا آشنایی دوستداران این هنر با طرح ها و نمونه هایی از دیگر کشورها ست .

tig-isi-orgu-patik-yapimi1 orgu-bebek-patigi-adim-adim-yapimi1 guzel-bebek-patikleri1 orgu-bebek-patigi-adim-adim-yapilisi1

 

 

convers-patik-modelleri-21p1090194t1tut-51kapak81

 

kedi-figurlu-orgu-bere-modeli1 kedi-figurlu-orgu-bere-yapimi-31 kedi-figurlu-orgu-bere-yapilisi1 kedi-figurlu-orgu-bere-yapimi-41

 

pembe-fiyonklu-orgu-patik-bere-takimi1 beyaz-fiyonkulu-orgu-bebek-patigi-ve-beresi1

 

canta-nasil-yapilir1el-yapimi-canta-modelleri-131

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آکرومارکت