ریشه در طبیعت (صنایع دستی ژاپن)

صنایع دستی-صنایع دستی ملل-صنایع دستی ژاپن-هماهنگی صنعت و طبیعت

ریشه در طبیعت (صنایع دستی ژاپن)

اگر تاریخ فرهنگی اقوام و ملل جهان را مطالعه کنیم، به این نکته پی خواهیم برد که ابزار و ادوات مورد استفاده در زندگی روزمره هر کدام از این قوم‌ها، کاملا متناسب با نیازها و همچنین شاخصه‌های فرهنگی و ویژگی‌های اقلیمی حاکم بر منطقه و جغرافیای زیست‌شان ساخته و طراحی شده است. به عنوان مثال انسان‌هایی که در مناطق خشک و کویری زندگی می‌کنند، نه تنها خانه و کاشانه‌شان در هماهنگی کامل با شرایط اقلیمی ساخته شده است که حتی تن‌پوش و پای‌افزارشان نیز متناسب با محیط پیرامون تهیه و تولید می‌شود. برای آشنا شدن با مدل رفتاری و زیست مردمان هر منطقه و جغرافیای فرهنگی، کافی است شعاع پژوهش‌های مردم‌شناسی خود را به میزان طیف وسیع‌تری از فرهنگ‌ها و سرزمین‌ها افزایش دهیم.

مردم کشور ژاپن به دلیل برخورداری از نوع خاصی از پوشش، آداب ویژه غذاخوردن و همچنین رفتارهای شایسته اجتماعی، یکی از بهترین نمونه‌های موجود در میان تمامی فرهنگ‌هاست. اما نکته‌ای که بیش از هر چیز دیگری حائز اهمیت است، هماهنگی مردم ژاپن با طبیعتی است که در آن زندگی می‌کنند.

کشور ژاپن به دلیل محصور بودن در میان آب (تشکیل شده از چندین جزیره) از شرایط آب‌و‌هوایی خاصی برخوردار است. رطوبت بسیار زیاد حاکم بر جو محیطی این کشور سبب شده است که ژاپنی‌ها از دیرباز زندگی‌شان را بگونه‌ای با طبیعت پیرامون‌شان‌ هماهنگ کنند. از اینرو بسیاری از وسایل زندگی روزمره‌شان را با استفاده از مواد طبیعی بویژه چوب تولید می‌کنند. چوب مهم‌ترین ماده اولیه‌ای است که می‌توان برای مقاومت در برابر رطوبت بسیار بالای کشور ژاپن از آن بهره برد. ظروف چوبین، خانه‌ها و شاختمان‌های چوبی، حتی کفش‌ها و پای‌افزارهای جوبین. همه و همه جزو مواردی است که می‌توان آنها رو در زمره صنایع دستی ژاپنی‌ها معرفی کرد. در موارد بسیاری هم از مواد معدنی و یا صمغ گیاهان جهت ساختن ظروف و ابزار و وسایل استفاده می‌شود.

ویدیویی که در این بخش مشاهده خواهید کرد، تصویری گویا و دل‌انگیزاست که تلاش مردم ژاپن را برای هماهنگی و هم‌راستا شدن با طبیعت به تصویر می‌کشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.